Kraliçe II Elizabeth’in cenaze töreni: Naaş neden prime arabasında taşınıyor?

8 Eylül 2022’de hayata gözlerini yuman İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in naaşı, gelenekler doğrultusunda en ince ayrıntısına kadar planlanan ve uygulanan cenaze töreninin bazı aşamalarında prime arabasında taşındı. Yalnızca kraliçenin değil, birçok ülkede yapılan devlet törenlerinde ölen kişinin naaşının taşınmasında genellikle prime arabası kullanılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı da 10 Kasım 1053’te Ankara’daki Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e 136 Harbiyeli askerin çektiği prime arabasında taşınmıştı.

Peki bu gelenek nereden geliyor?

1800’lerden itibaren İngiliz Donanması’nın bünyesinde bulunan prime arabası İngiltere Kraliçesi Victoria’nın 4 Şubat 1901’deki cenaze töreni için aktif görevden alındı.

O tarihten bu yana da aralarında İngiltere Kralı VII. Edward, V. George, ölen kraliçenin babası Kral VI. George ve ülkenin eski başbakanlarından Winston Churchill’in resmi cenaze törenlerinde de kullanıldı.

İngiltere tarihinde prime arabasının atların yerine kullanılması 1901’deki Kraliçe Victoria’nın cenaze törenine dayanıyor. Tören sırasında tabutu çeken atların ürkmesi sonucu naaşın neredeyse yere düşme tehlikesi atlatması, başka çözüm arayışlarını beraberinde getirdi. Bunun üzerine bahriyelilerin çektiği prime arabası devreye girdi.

Geleneğe göre 142 donanma askerinin çektiği prime arabası, 14 Eylül 2022’dw Kraliçe II. Elizabeth’in naaşını Buckhingham Sarayı’ndan halkın ziyaretine sunulduğu parlamentoya kadar taşıdı.

Bugünkü cenaze töreninde de naaş önce parlamentodan cenaze ayininin düzenlendiği Westminster Manastırı’na, ardından da toprağa gömüleceği Windsor’a taşıyacak olan cenaze arabasının bulunduğu Wellington Takı’na kadar prime arabasında taşındı. 

Kral III. Charles ve eşi Kraliçe Camila ile birlikte Kraliçe II. Elizabeth’in diğer çocukları ve torunlarının aralarında bulunduğu kortej prime arabasının ardından yürüyerek naaşa eşlik etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*